דבורת הדבש

עוד לא נתקלתי עד היום בחרק כה מגוון ומעניין כמו דבורת הדבש. האם פעם חשבתם על השאלות הבאות:

 

– איך שולטת המלכה על כל הכוורת?
– האם יש תקשורת בין כל הדבורים?
– מדוע הדבורה עוקצת ואיך הכי טוב ומהר ניתן לטפל בעקיצה?
– למה הדבוראי משתמש בעשן בשעה שהוא מטפל בכוורת?
– האם שגרת היום בצה"ל נבנתה על סמך משפחת הדבורים?

לכל השאלות הללו אתן תשובות אבל לפני כן נתחיל במספר פרטים כלליים:

דבורת הדבש הינה חרק חברתי מפותח (רוב החרקים האחרים הינם יחידאים- לא חיים במושבות) אשר חייו החברתיים מתנהלים בתוך הקן או כאשר הן מטופלות על ידי הדבוראי – בכוורת.
בתוך מושבה אחת (להלן משפחה), ניתן למצוא אלפי פרטים: אלפי פועלות, מאות זכרים והכי חשוב מלכה אחת. כמות הדבורים משתנה בהתאם לעונות השנה. בעונת השיא, האביב, ניתן למצוא בכוורת עשרות אלפי פועלות אך בחורף עם ירידת כמות הפריחה ופעילות הדבורים יורד מספרן לאלפים בודדים.

דבורת הדבש (Apis mellifera) משתייכת לסדרת הדבוראים- Hymenoptera שהיא אחת הסדרות הגדולות ביותר בממלכת החי. בתוך סדרת הדבוראיים משתייכת דבורת הדבש לכל משפחת הדבוריים- Apoidea הכוללת כ- 2000 מינים המשתייכים לשתי משפחות- Bombidea ו- Apidea. משפחת Apidea כוללת את הסוג Apis ובו ישנם ארבעה מינים שאחד מהם הוא דבורת הדבש המערבית או כפי שמכונה בלטינית Apis mellifera.

בתוך מין זה קיימים מספר גזעים כגון דבורת הדבש האיטלקית, הקרניולית, הקווקזית והסורית. לכל גזע תכונות גנטיות משלו המתבטאות בין היתר ביכולת וכמות איסוף הדבש, עצבנות (נטיה לעקוץ…) ועמידות למחלות.


גוף הדבורה מתחלק לשלושה חלקים- ראש, חזה ובטן.
בראש נוכל למצוא זוג מחושים המשמשים כחוש המישוש, זוג עיני תשבץ ופה בעל שתי מערכות של לסתות, האחת למציצה והשנייה לנשיכה. לחזה מחוברות זוג כנפיים מכל צד ושלושה זוגות רגליים.
בבטן הדבורה, בחלקו האחורי של הגוף נוכל למצוא את בלוטות הדונג והכי חשוב, את שק הארס והעוקץ…
כשאנחנו רואים דבורה הדבר הראשון שמעסיק אותנו הוא העוקץ (מלח מים מלח מים). בטח ובטח אותי שלפעמים תוך כדי עבודה מוצא את עצמי בתוך ענן של אלפי דבורים. העוקץ ממוקם בקצה הבטן של הדבורה והוא בעצם גלגול אבולוציוני של צינור ההטלה שהתנוון אצל הדבורים הפועלות (באופן נורמלי רק למלכה יכולת להטיל ביצים). לעוקץ של הפועלות שיניים חד כיווניות (כמו מסור) שלא מאפשרות לדבורה לשלוף אותו החוצה לאחר העקיצה. לכן דבורה שתעקוץ תשאיר את העוקץ מחובר לגוף הנעקץ ולאחר זמן קצר תמות. בנוסף, בקצה העוקץ ישנו שק ארס אשר בעת העקיצה נשאר מחובר לגוף הנעקץ וממשיך לפמפם ארס פנימה, לכן אם נעקצתם ואתם רוצים להסיר את העוקץ עשו זאת כמה שיותר מהר (כדי להקטין את כמות הארס המוחדרת לגופכם) חשוב לזכור איך להסירו בצורה נכונה: אל תנסו לתפוס את העוקץ בשתי אצבעות ואז למושכו החוצה כי אז אתם בעצם לוחצים על שק הארס ודוחפים את כל הארס שבו לגופכם, מה שצריך לעשות הוא פעולה של גירוד העוקץ החוצה בעזרת הציפורן.

כפי שהוזכר קודם, בכוורת מלכה אחת. גופה ארוך יותר מגופן של הפועלות, לסתותיה קטנות יותר ותפקידה העיקרי בכוורת חוץ מלשלוט על כולם הוא להטיל, להטיל ולהטיל ביצים. בעונת השיא, באביב מגיע קצב ההטלה עד לכ- 3000 ביצים ליום.
הביצה שממנה תבקע מלכה זהה לאלו של הפועלות אך היא מוטלת לתא גדול יותר ומיוחד שנקרא מלכון והרימה שיוצאת מהביצה מקבלת מזון מועשר שנקרא מזון מלכות. מספר ימים לאחר שהמלכה בוקעת מהמלכון היא יוצאת למעוף הכלולות. תהיה זו הפעם היחידה בה תצא מהכוורת. במעוף זה היא מזדווגת תוך כדי תעופה עם מספר זכרים אחד אחר השני. הזרע יכול להישמר בגופה בשק מיוחד (ספרמטקה) עד מספר שנים. דרך אגב לזכרים בכוורת תפקיד "חשוב" מאוד- לאכול, לנוח ולהזדווג…
משך זמן התפתחות משלב הביצה למלכה קצר יותר ועומד על 16 ימים, בהשוואה ל- 21 ימים, זמן התפתחות של פועלת. משך התפתחות הזכר מביצה לבוגר ארוכה יותר, 24 יום.

הרבה פעמים מזכיר לי אורח חיי הדבורה את שירותו הצבאי של המתגייס הטרי. כעבור יומיים מבקיעתה מתחילה הפועלת הטרייה בעבודתה הראשונה – ניקוי התאים והכנתם לקליטת הביצים, ממש כמו בצבא- עבודות רס"ר.
מהיום השלישי עד ליום החמישי בחייה היא עושה עבודות מטבח ותפקידה הוא להאכיל את הרימות (שלב התפתחותי במעגל החיים) בתערובת של דבש ואבקת פרחים. כל רימה "זוכה" לכ- 1500 ביקורים ביממה! מהיום החמישי ואילך היא מאכילה את המלכה במזון מלכות או את העמלות במזון עמלות.
מן היום העשירי לחייה ועד היום ה-12 מתחילה הדבורה הפועלת בניסיונות תעופה מחוץ לכוורת. החל מהיום ה- 12 לאחר שהתפתחו בלוטות הדונג בגופה ולמשך שישה ימים היא מסוגלת לייצר דונג לבניית חלות הדבש אז היא פועלת כמחסנאית, כמנקה וכבנאית. בגיל 18-20 יום יוצאות הדבורים "לשמירות" ותפקידן הוא לעמוד כשומרות בפתח הכוורת ולא לאפשר כניסה של דבורים מכוורת אחרת או אוייבים אחרים. החל מהיום ה-20 ועד מותה עוסקת הדבורה באיסוף צוף ואבקת פרחים. חלוקה זו של תפקידים יכולה להשתנות בהתאם לצרכי הכוורת.
בתקופת האביב חיה הדבורה כחודש ובתקופת הסתיו והחורף כ-4 חודשים. המלכה מסוגלת להאריך חיים עד ל-5 שנים.

גוף חברתי כל כך גדול המונה בעונת השיא עשרות אלפי פרטים חייב באיזושהי מערכת תקשורת לשם תיאום הפעילות בין כל הפרטים. על כל אלה אחראית המלכה. היא מפרישה בתדירות גבוהה פרומונים (הורמוני ריח) מבלוטות שונות בגופה, בעיקר מאזור הלסתות. מולקולות ריח אלו מועברות מפועלת לפועלת עד לאחרונה שבהן. כך היא מעבירה להן מסרים כגון "ישנו מחסור בצוף". על ידי הפרומונים גורמת המלכה לדיכוי התפתחות ביצים בשחלות של הפועלות וכאשר הפרומונים נקלטים על ידי הזכרים, הם מהווים גירוי לצאת ולהזדווג עימה. אם מוציאים את המלכה מן הכוורת, תוך מספר שעות בודדות מרגישות בכך הפועלות (הפרומון מפסיק להגיע אליהן), ומיד הן מתחילות להכין את תאי המלכונים כדי לגדל בהן מלכה מחליפה ולהבטיח את המשך קיומה של מושבת העל.

חייבת להיות גם תקשורת בין הפועלות. הרי אם פועלת מצאה בשיטוטיה פרח שנותן הרבה צוף יהיה חבל לא לחלוק את המידע הזה עם שאר הפועלות. על ידי ריקודים מיוחדים שהיא מבצעת (ריקוד הדבורה) היא מדווחת על מקומו של מקור המזון ליתר חברותיה. ריקוד זה בנוי מתנועה שצורתה כצורת הסיפרה 8 וכך בהתאם למהירות הריקוד, גודל הסיפרה, כיוון הריקוד ומשך זמן הריקוד היא מעבירה לשאר הפועלות מידע אודות המרחק למקור המזון, כמות הצוף שבו והכיוון אליו.

אם אנו היינו מריחים עשן של שריפה וביתנו היה בסכנה מיד היינו רצים ומנסים להציל את הדברים החשובים לנו. בדומה לכך פועלות גם הדבורים. מבחינתן, אם כרגע עקב שריפה הן צריכות לנטוש את הקן ולייסדו במקום אחר הן חייבות לקחת עימן צידה לדרך, כך שבעת הרחת ריח העשן הן מתחילות למלא את קיבתן בדבש. בהמשך, כשהן רוצות לעקוץ אותנו הן מלאות כל כך בדבש עד שלא מסוגלות לכופף את בטנן המלאה ולהחדיר את העוקץ בצורה טובה.
עשן מוריד את כמות העקיצות שאנו מקבלים בעת הטיפול בכוורת. אני בעבודתי הגעתי למסקנה שביגוד טוב, כפפות ועבודה שקטה ואיטית שאינה מרגיזה את הדבורים, מספיקים לגמרי וכך אני נמנע משימוש בעשן.

דבורת הדבש - מידע מאתר הדבש של עידו